Zdravotní přínosy fyzické aktivity u seniorů

0
Rate this post

Cvičení je důležité pro udržení zdraví v každém věku. Zvláštní význam má však v případě lidí nad 50 let, kdy se celkový stav organismu postupně začíná přirozeně zhoršovat. Fyzická aktivita seniorů je tedy faktorem, který určuje zdraví, pohyblivost a pohodu. Proto stojí za to pamatovat na to, přizpůsobit jej individuálním potřebám a možnostem.
Dva významy fyzické aktivity jako formy pohybu

Pohybovou aktivitu lze chápat dvěma způsoby. Jak upozorňují autoři knihy Fitness a zdraví po 50, znamená to každý uskutečněný pohyb, proto by se měl dělit na:

životně důležitá fyzická aktivita – jakýkoli druh aktivity v každodenním životě – lezení po schodech, chůze místo jízdy autem nebo autobusem a práce na zahradě,
plánované cvičení – opakované fyzické cvičení prováděné k dosažení dobré fyzické kondice. Zahrnují skupinová kondiční cvičení, chůzi, plavání, jízdu na kole, běh, zvedání závaží, strečink, jógu a další sporty a obvykle zahrnují nějakou část dne.

Fyzická aktivita lidí nad 50 let

Obě formy pohybové aktivity jsou v případě lidí nad 50 let stejně důležité pro udržení dobré tělesné kondice. Celoživotní fyzická aktivita velmi ovlivňuje celkový stav organismu. Na druhou stranu jsou plánovaná cvičení formou prevence nemocí, které jsou ve stáří častým jevem, a v případě jejich výskytu jsou metodou zmírnění souvisejících neduhů.

U lidí nad 50 let se bohužel stává běžným sedavý způsob života, který negativně ovlivňuje řadu funkcí těla – zejména ve stáří. Je také přirozeným jevem, že fyzická zdatnost s věkem klesá. Schopnost cvičit po dlouhou dobu bez známek náhlé únavy se totiž každých deset let snižuje asi o 10 % – u fyzicky aktivních pouze o 5 %. Lidé nad 50 let, kteří se pravidelně věnují plánovanému cvičení, jsou tedy schopni v určité věkové hladině udržet kondici a kapacitu těla, zatímco u neaktivních osob je pozorováno výrazné snížení těchto funkcí.

Fyzická aktivita a celkový stav těla

Mezi výhody fyzické aktivity u seniorů patří:

  • snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění,
  • prevence arteriální hypertenze,
  • zlepšení funkce dýchacího systému,
  • udržení správného metabolismu,
  • kontrola váhy,
  • snížení rizika cukrovky 2. typu,
  • prevence osteoporózy,
  • udržení optimální svalové vytrvalosti.

Autoři knihy Fitness a zdraví po 50 upozorňují, že fyzická aktivita prodlužuje délku života, pružnost svalů a kloubů, pevnost kostí, regeneraci během spánku, umožňuje kontrolu hmotnosti a zajišťuje pohodu. Co nejvíce ovlivňuje pohybová aktivita u seniorů?