Schering-Plough CEAG – Spálení kůže na slunci

0
Rate this post

Spálení sluncem je akutní zánět kůže, který je způsoben dopadem ultrafialových paprsků (vlnové délky 290-320 nanometrů, tzv. UV-B) vyzařovaných sluncem, ale i některými umělými světelnými zdroji. Ozáření je silnější u moře, v horských oblastech a je umocňováno odrazem od sněhu, vody písku apod.. Poškození kůže závisí, kromě intenzity záření, také na typu pleti, délce jeho působení, síle rohové vrstvy pokožky a stupni pigmentace kůže. Spálení kůže se projevuje po 4-6 hodinách, dosahuje vrcholu za 12-24 hodin a odeznívá do 72 hodin. V místě dopadu záření se nejdříve objeví teplé, pálivé až bolestivé, živé začervenání, které v těžších případech je provázeno mírným prosáknutím, tvorbou puchýřů s mokváním a tvorbou strupů. Během několika dnů dochází k olupování, pigmentaci a zhojení kůže. Při velmi silném ozáření sluncem se může dostavit zánět spojivek, celková příznaky jako nevolnost, horečka, zvracení, bolesti hlavy a mdloby.

Jakmile kůže začíná rudnout, pálit a jste si vědomi počínajících příznaků spálení kůže na slunci je vhodné zabezpečení dostatečného přívodu tekutin a podávání tablet kyseliny acetylsalicylové (acylpyrinu, anopyrinu, aspirinu apod.) nebo ibuprofenu v běžném dávkování. Tyto léky zmírňují příznaky svým působením proti zánětu a bolesti. V léčbě intenzivního zarudnutí se uplatňují místní prostředky s obsahem kortikoidů, které mají silný protizánětlivý účinek a urychlují ústup obtíží. Nejlepší jsou kortikoidy v podobě lehkých krémů, mlék a pěn, které se dobře nanášejí a zpravidla nevyvolávají bolestivé pocity na postižené kůži. Příjemné a ztišující může být přikládání vodných studených obkladů (studeného jogurtu, měkkého tvarohu apod.), koupele ve vlažné vodě (případně s olejovými léčivými přísadami, výluhu hrsti ovesných vloček apod.) a následné promazávaní kůže oleji a emolientii, tj. hydratačními krémy a masťovými bazemi, kterými je vhodné kůži ošetřovat až do úplného zhojení. Uložení krémů a jiných zevních léčiv v ledničce působí příjemně chladivý pocit při jejich nanášení. V případě celkových příznaků, puchýřů mokvání a tvorbě strupů je vhodná rada lékaře. Další vystavení se slunci je možné až po úplném zhojení kůže, protože spálená kůže na ultrafialové záření je zvýšeně citlivá.

 • SPÁLENÍ KŮŽE na slunci V DĚTSTVÍ JE spojeno se zvýšeným RIZIKEM vzniku MELANOMU, nejzhoubnějšího kožního nádoru
 • zvětšující se CELKOVÁ DÁVKA SLUNECNÍHO ZÁŘENÍ působícího na kůži během života ZVYŠUJE VÝSKYT RAKOVINY KŮŽE A riziko vzniku MELANOMU, A urychluje STÁRNUTÍ KŮŽE (působí hluboké vrásky, rozšířené žilky, skvrnité pigmentace, nažloutlé zbarvení, kůže je ochablá, drsná..)

 • zkrácení pobytu na slunci , pozor na ozáření i při práci na zahrádce, při sportu, nákupech, turistice apod.
 • vyhnout se pobytu na přímém slunci mezi 10. – 16. hodinou
 • když je stín kratší než výška postavy, vyhledej stín, chraň svou kůži a oči (jedná se o denní dobu intenzivního ultrafialového záření)
 • odražené paprsky (od písku, vody, sněhu, dlažby) zasahují i do stínu
 • klobouky se širokou krempou, kšiltovky chráni oči a obličej
 • hustě pletené tkaniny více ochrání
 • ochranné krémy se širokospektrým (proti UV-A i UV-B) solárním faktorem 15 a více, zejména pro osoby se světlou pletí
 • totální , “sunblock”, ochranné krémy jsou vhodné pro osoby pracující na slunci a jsou vhodné pro ochranu nosu, rtů a okrajů boltců
 • krémy nanášet 20 minut před vystavení se slunci a opakovat každé 2 hodiny, po vykoupání a zapocení
 • použití ochranných krémů nemá vést k prodloužení celkové doby strávené na slunci
 • výchova dětí k vyhledávání stínu
 • jít příkladem
 • u dětí do 6 měsíců věku využívat ochranný oděv a stín, antisolární krémy nejsou vhodné.
 • pozor na LÉKY, některé zcitlivují kůži na sluneční záření a mohou způsobit spálení na slunci.
 • opálení v soláriu nezvyšuje odolnost kůže proti spálení na slunci

Literatura Bjerring P. Comparison of the bioactivity of momethasone furonate 0.1% fatty cream, betamethasone dipropionate 0.05% cream and betamethasone valerate 0.1% cream in humans. Inhibition of UV-B-induced inflammation monitored by laser Doppler blood flowmetry. Skin Pharmacology, 1993, 6, s. 187-92. Braun-Falco O, Plewig G, Wolff HH, Winkelmann RK. Dermatology. New York, Berlin, Heidelberg, Springer-Verlag, 1991, s.386-7. Freinkel S, Fuerst ML, Krieger EB. How to Take the Sting Out of a Sunburn. Health, 1999, 13, s. 22. Jirásková M. Problematika slunečních filtrů z pohledu dermatologie. Remedia, 2000, 10, s. 30-39.

Lim HW, Cooper K. The health impact of solar radiation and prevention strategies. Journal of American Academy of Dermatology, 1999, 41, s. 81-99.

Autor: doc.MUDr. Jiří Štork, přednosta dermatovenerologické kliniky, VFN v Praze

Pro podrobnější informace ke konkrétnímu případu kontaktujte prosím svého lékaře.