Schering-Plough CEAG – Reakce po slunění

0
Rate this post
 • odstranění vyvolávající příčiny – je-li to možné

 • prevence

  Ochrana před UV zářením, tzv. fotoprotekce má být komplexní. Ochrana tedy znamená vyhnout se slunění v polední době, pobývat raději ve stínu a používat brýle s UV filtrem, vhodné oděvy, klobouky a především zevní prostředky, tzv. sunscreeny, s příslušnými SPF faktory (Sun Protecting Factor), udávanými v číslech pro UVA i UVB pásmo. Malé děti by se neměly slunit vůbec.

  Nelze dávat univerzální doporučení (viz faktory ovlivňující intenzitu záření a reakce kůže), ale orientačně lze doporučit u velmi citlivé kůže SPF nad 60, u středně citlivé nad 20 a běžná ochrana se pohybuje okolo SPF 10. Obličej vyžaduje obvykle vyšší ochranu. Také je třeba je aplikovat v dostatečné vrstvě a opakovaně – po zapocení, koupání.

  Vnitřní prostředky (antioxidanty) mají jen minimální ochrannou účinnost, spíše napravují změny vzniklé po ozáření.

 • vlastní léčba

  V rámci první pomoci lze použít chlazení kůže studenou sprchou, mraženou zeleninou, studenými obklady, atp. Z volně prodejných lékárenských prostředků lze použít protizánětlivých a hojivých krémů, mlék či gelů, např. s pantenolem, chlorofylem, léčivými bylinami (aloe, řepík, dubová kůra, atp.). Celkově je vhodné zajistit dostatek tekutin. Pokud se vyskytne teplota či bolesti hlavy, doporučují se protizánětlivé léky jako jsou kyselina acetylsalicylová, paracetamol, ibuprofen, atp. Při silném svědění či alergické reakci lze celkově použít antihistaminika. Oči, resp. zánět spojivek, lze zklidnit borovými očními kapkami či jinými volně prodejnými prostředky. Při větších obtížích je vhodné navštívit očního lékaře.

  Odborná léčba patří do rukou lékaře a spočívá především v aplikaci kortikoidních krémů a lotií po dobu akutní fáze. Kortikoidy mají silné a rychlé účinky proti zánětu, otoku, svědění.

  Vše co bylo zanícené se v rámci hojení odlupuje, a tak je potřeba po zklidnění akutního zánětu kůži zvláčňovat a promašťovat kůži až do úplného zahojení.

  Těžší případy patří do nemocnice, na kožní kliniku, resp. na kliniku popálenin.