Rozdělují se na tzv lokální a vzdálené metastázy

0
Rate this post

Místní je tzv „Satelitní metastázy“ (v bezprostřední blízkosti nádoru), „tranzitní“ (umístěné v průběhu lymfatickýchcév) a metastázy do lymfatických uzlin v bezprostřední blízkosti nádoru. Vzdálené metastázy mohou být lokalizovány mimo jiné v v plicích, játrech, kostech a mozku. První metastázybohužel se mohou okamžitě objevit ve vnitřních orgánech a dát první hmatatelné příznaky existujícího onemocnění.Průběh melanomu je obvykle rychlý a progresivní. Vrchol metastáz obvykle nastává po prvním a druhém roce po stanovení diagnózy, i když se také vyskytují pozdní metastázy

(5-10 let po stanovení diagnózy). Jsou rovněž známy případy spontánního vymizení histologicky potvrzených metastáz. Jsou však vzácné.Průběh melanomu je obvykle rychlý a progresivní. Vrchol metastáz obvykle nastává po prvním a druhém roce po stanovení diagnózy, i když se také vyskytují pozdní metastázy (5-10 let po stanovení diagnózy). Jsou rovněž známy případy spontánního vymizení histologicky potvrzených metastáz. Jsou však vzácné.

Poznejte to co nejdříveVzhledem k omezeným metodám léčby a jedinečné malignitě této rakoviny je nejdůležitější rolí v boji proti ní prevence a včasná diagnostika onemocnění.Změny diagnostikované včas a zcela odstraněné jsou obvykle uzdraveny (podle některých zdrojů dokonce v 90–100%). Často však dochází k relapsům a metastázám, a to i mnoho let po zjevném uzdravení.

Melanomy pocházející ze čočkových skvrn a povrchově se šířící mají nejlepší prognózu, nejhorší – nodulární, bezbarvý, vyvíjející se během těhotenství a šestinedělí a slizniční melanomy.Mezi příznaky, které vyvolávají obavy, patří změny u existujících krtků: zvětšení krtka, změna jeho tvaru, okrajů, barvy, svědění, pálení v lézi, někdy výskyt krvácejícího vředu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno