Jak mohu mluvit se svým teenagerem o drogách?

Rate this post

Jako rodič dospívajícího dítěte to nejhorší, co můžete udělat, je vyhýbat se drogám. Mluvit o stimulantech a důsledcích jejich užívání rozhodně není nejjednodušší a mnoho lidí prostě neví, jak na to. Seriózní diskuse by se však neměla odkládat na později, protože následky takového jednání mohou být velmi nepříjemné. V tomto článku vám ukážeme, jak o drogách mluvit, co potřebujete vědět a kam se obrátit o pomoc.

Drogy a mládí

26. června slavíme Mezinárodní den prevence drogové závislosti. Drogová závislost mezi adolescenty v Polsku je stále naléhavým problémem. Mnoho mladých lidí s touto závislostí bojuje a je pod neustálou péčí psychologů a center terapie závislostí. Teenageři sahají po různých drogách často způsobeno přemlouváním jejich vrstevníků, touhou udělat dojem na přátele, obyčejnou zvědavostí nebo snahou uniknout z těžkých životních situací. Více o tom, ale i o dalších problémech, se kterými se musí rodiče dospívajících potýkat, jsme psali zde.

Kde začít a jak mluvit o drogách?

Chcete-li zahájit konverzaci o stimulantech, nikdy nečekejte na žádné podezřelé chování vašeho dítěte. Takový rozhovor by prostě měl proběhnout vždy, ať už se v jeho životě stalo něco znepokojivého nebo ne.

Dítě by se nemělo bát s vámi mluvit. Při probírání důležitých témat nehrajte vždy na diktátora a nechovejte své dítě předem. Má to být tichý dialog, kde každý může vyjádřit své pocity a důvody. Nenechte se odradit, když se vaše dospívající dítě bude smát při zmínce o drogách nebo třískání dveřmi. Je normální chtít uniknout nepříjemným otázkám.

Neptejte se jich však obviňujícím a podezíravým způsobem. Musíte se naučit být v těchto tématech klidní. Dělejte to co homepage nejčastěji, aby to bylo přirozené pro vás i vaše dítě. Tím, že nevytváříte zbytečná tabu, dáváte svému synovi nebo dceři pocit, že můžete mluvit o čemkoli.

Během dialogu dejte jasně najevo, že jste tu, abyste mu naslouchali, pomáhali mu a že vám na něm záleží, abyste se tak snadno nevzdali a nebyli odvoláni. První experimenty s omamnými látkami často začínají na popud kamaráda nebo kolegy ze školy. A teenageři se často prostě stydí, bojí se nebo nedokážou říct svým vrstevníkům „ne“. Nevědí také, jaké může mít užívání drog důsledky a jaká je jeho hrozba. Vychovávejme tedy dítě a cvičme s ním asertivitu a také různé způsoby kategorického odmítání. Můžete se dokonce přímo zeptat, co by řekl, kdyby mu někdo nabídl drogy? Jaké argumenty by použil?

Kdy začít mluvit se svým dospívajícím o drogách?

Seznamka Je užitečné diskutovat o účincích užívání drog mezi dospívajícími ve věku 11 až 16 let. Možná se budete divit, ale teenager tohoto věku umí vyjmenovat alespoň pár různých druhů drog a popsat jejich vzhled. Možná slyšel od kamaráda, zkontroloval to na internetu nebo se na to díval v televizi.

  • Během výchovné lekce se také mohl dozvědět více o drogách.
  • Psycholog nebo učitel, přestože jsou na takový rozhovor velmi dobře připraveni a vědí, co a jak říci, není mezi nimi a vaším dítětem žádné citové pouto.
  • Proto je rozhovor mezi teenagerem a rodičem o tom zásadní.
  • Jinak všechna tato pravidla, argumenty a statistiky uváděné ve škole mohou dítěti připadat neosobní a zcela abstraktní.

Pouze upřímná konverzace s rodičem může vést k tomu, že si více uvědomí důležitost problému. Nebojte se s dítětem mluvit o drogách nebo jiných obtížných záležitostech. Takový dialog už asi nejednou dokázal zachránit zdraví a dokonce život mnoha lidem. Některým událostem je lepší předcházet.

Kam se obrátit pro pomoc

Ne vždy je však možné se vším si poradit sami. Musíte si být vědomi toho, že vyhledání pomoci od specialistů svědčí o vašem zájmu a odpovědnosti. Reagovat na potíže vašeho dítěte je velmi důležité. Neměli byste se bát a stydět požádat psychologa o pomoc v obtížných situacích a možná spolu probrat určitá témata na terapeutickém setkání. A pro získání podpory v léčbě nebo potřebnou pomoc při hledání nejúčinnější formy terapie se vyplatí navštívit Music Box Foundation a kontaktovat konzultační místo.