Lék proti melanomu – prodlužuje život pacientů až na 10 let

0
Rate this post

– To znamená, že se tato nebezpečná rakovina u nich stala chronickým onemocněním a možná některé z nich lze vyléčit – uvedl hlavní autor práce Prof. Stephen Hodi z Dana-Farber Cancer Institute v Bostonu.

Poznamenal, že před několika lety o tom mohli onkologové jen snít. Průměrné přežití pacientů s diagnostikovaným pokročilým kožním melanomem bylo 6-8 měsíců a nikdo u nich neočekával vyléčení.

Lék ipilimumab na melanom
Jeho tým zkoumal údaje o přežití více než 1 800 pacientů s pokročilým kožním melanomem, kteří dostávali lék zvaný ipilimumab, v celkem 12 různých studiích. Průměrné přežití pacientů bylo 11,4 měsíce.

Ukázalo se, že 22 procent. pacienti žili 10 let, přičemž toto procento bylo 26%. mezi těmi, kteří dostávali ipilimumab v tzv léčba první linie a 20% u těch, kteří dříve podstoupili jinou terapii. Z údajů předložených prof. Hodi ukazuje, že pokud pacienti léčení ipilimumabem žijí tři roky, je velká šance, že se dožijí i 10 let. Počet pacientů naživu po třech a 10 letech byl podobný.

Když analýza navíc zahrnovala cca 3 tis pacienti užívající lék v tzv program rozšířeného přístupu (po jeho registraci) se ukázalo, že 21% přežilo tři roky, což je procento velmi podobné tomu z první analýzy.

– Tyto výsledky naznačují, že každý čtvrtý z pěti pacientů s pokročilým melanomem má prospěch z dlouhodobé léčby ipilimumabem a může být z nemoci dokonce vyléčen. Takové výsledky nebyly pozorovány u pacientů s melanomem s metastázami – hodnoceno v rozhovoru s PAP Prof. Piotr Rutkowski, vedoucí Oddělení nádorů měkkých tkání, kostí a melanomů Ústavu onkologického centra ve Varšavě.

Poznamenal, že droga by měla být použita v první linii léčby, protože pak poskytuje lepší výsledky. V Evropské unii je registrace v této indikaci plánována na rok 2014. V současné době se používá ve druhém řádku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno