Nový lék na metastatický melanom

0
Rate this post

Nedávné studie ukázaly, že nový lék téměř zdvojnásobuje střední dobu přežití u pacientů s metastatickým melanomem. Zjištění vědců z Jonsson Comprehensive Cancer Center naznačují, že léčba rakoviny kůže se může brzy významně změnit.

Výzkum účinnosti nového léku na melanom
Vědci analyzovali data 132 pacientů sledovaných po dobu nejméně jednoho roku. Byli to lidé s pokročilým melanomem, kteří metastázovali do jiných orgánů. Očekávaná délka života ve skupině pacientů s touto formou rakoviny je přibližně 9 měsíců. Užívání léku, který blokoval mutantní protein BRAF, prodloužilo dobu přežití účastníků studie na 15,9 měsíce. Mutace BRAF se vyskytuje u téměř poloviny pacientů s metastatickým melanomem.

Studie prokázaly, že užívání inhibitoru proteinu BRAF dvakrát denně snižuje rakovinu o více než 1/3 až u 53% pacientů. U dalších 30% pacientů došlo k menší redukci nádoru. Pouze 14% účastníků studie nezlepšilo své zdraví. Lék, který blokuje protein BRAF, je průlomem v léčbě metastatického melanomu. Vědci očekávali, že tento lék u mnoha pacientů zmenší melanom a bude účinnější než chemoterapie. Nepředpokládali však, že užívání tohoto léku prodlouží život pacientů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno