Ochrana proti melanomu

Melanom stále více postihuje mladé lidi. Kromě kůže se může stát v ústech, nosu nebo oční bulvy. Metastázy do lymfatických uzlin, plic nebo mozku jsou velmi obtížně léčitelné farmakologicky.

Týden povědomí o melanomu se již šest let koná v rámci kampaně ” mateřské znaménko! Já ho znám?”, organizátor, který je Akademie melanomu, která působí pod záštitou polského obezitologické společnosti, polské společnosti klinické onkologie a polské společnosti.

Letos se koná pod heslem “#7W proti melanomu”. V jeho rámci odborníci ve spolupráci s ambasadory kampaně vyzývají k dodržování sedmi jednoduchých a snadno zapamatovatelných pravidel:

  • nasaďte si košili na sebe
  • otřete UV opalovací krém
  • nasaďte si klobouk na hlavu
  • nasaďte si brýle s UV filtrem na nos
  • odpočinek ve stínu od 10 do 14 hodin
  • pozor na solárium
  • v těchto výhoncích k lékaři, pokud se objevila nová mateřská znaménka nebo se změnila předchozí, nezapomeňte také na měsíční sebeovládání pokožky

Ochrana proti melanomu

“Já vás vyzývám, kteří používají opalování pro dodržování pravidel 7W. Za prvé, doporučuji lidem, kteří mají blond nebo zrzavé vlasy, světlou pleť nebo pihy, stejně jako u nichž v rodině se objevily případy melanomu nebo jiné rakoviny kůže,” vysvětluje dr. med. Helena, z kliniky transplantace kostní dřeně a onkohematologie onkologické centrum-Institut.

Stsouj za to

Podle Národního registru rakoviny se výskyt melanomu v posledních 20 letech v Polsku dramaticky zvýšil. U žen ve věku 22-44 let se zvýšil téměř třikrát, u mužů-dvakrát. Úmrtnost mladých lidí se pohybuje kolem 15 procent. Mezitím počáteční fáze onemocnění dává 97 procentům šanci na zotavení. pacient.

“V letošním roce chceme podpořit mladé lidi, a zejména mladé ženy se seznámit s hlavními zásadami prevence melanomu a implementovat tyto principy do života, protože právě oni na základě svého způsobu života, teď jsou ve skupině velké riziko,” vysvětluje profesor dr. hab. N. Med. Petr, vedoucí kliniky rakoviny měkkých tkání, kostí a melanomu v onkologickém centru-institutu im. Marie Sklodowská-Curie. “Proto jsme pozvali známé a oblíbené mladé generace umělců, abychom se zúčastnili týdne vědomí.”

I přes to, že v Polsku jsou k dispozici všechny moderní léky a nemocní jsou léčeni na standardům, možnosti v boji s melanomem jsou omezené, protože pacienti obracejí na lékaře na pozdní fázi.

Včasná diagnóza melanomu v mnoha případech znamená nezávislé odhalení lézí. Stačí pravidelně sledovat své tělo a sledovat, zda již existující nebo nové znaménko má charakteristické znaky melanomu, které jsou definovány kritérii ABCDE. Pokud ano, okamžitě vyhledejte lékaře. Tyto funkce:

stsouj-za-to

A-asymetrie, například krtek “”nalévá” na jednu stranu
B-hrany jsou nerovnoměrné, nerovnoměrné, mají zahušťování
C-červená nebo černá a skvrnitá barva
D-velké rozměry, velikost změny: více než 0,5 cm,
E-evoluce, tedy progresivní změny, ke kterým dochází v mateřském znaménku

“Stav pokožky by měl být velmi pečlivě sledován lidmi používajícími opalovací lůžka, zejména těmi mladšími než 30 let. rok života. Riziko melanomu u mladých lidí, kteří používají solárium více než jednou měsíčně, se zvyšuje až o 75 procent. ! Záření solária je 10 až 15krát silnější než sluneční záření v nejteplejším dni. Nezapomeňte, že popáleniny kůže v dětství způsobené ultrafialovým zářením přímo ovlivňují riziko vzniku rakoviny v budoucnu,” zdůrazňuje profesor.

Poznamenává, že i v Brazílii, jejíž obyvatelé mají tmavší a odolnější než naše kůže a velmi se starají o vzhled, byly solária zcela zakázány.