Melanom pro začátečníky

Jedná se o onemocnění, které se může objevit u lidí všech věkových kategorií, bez ohledu na typ kůže nebo rasy, ačkoli se nejčastěji rozvíjí u Kavkazanů. Ve více než 90% případů je onemocnění způsobeno ultrafialovým zářením, včetně těch, které se používají k opalování v soláriích.

Většina rakovinných kožních lézí je obtížné vynechat. Pokud se nám zdá, že mateřská znaménka změnila tvar, barvu, mají asymetrickou formu, zubaté okraje nebo na kůži objevila nová skvrna, která se rychle zvyšuje, a odlišuje, je to nutně musí zkoumat lékař – chirurg, onkolog nebo dermatolog. Při hodnocení, zda je nevus benigní nebo maligní, pomáhá systém ABCDE (viz výše).

Hlavní body

Vaše změny kůže je velmi orientační (při mnoha поражениях kůže zad, například, můžete pořizovat snímky pomocí digitálního fotoaparátu každých 4-6 měsíců a sami porovnat, se nezměnily, zda mateřská znaménka-se zvýšila, změnil barvu a tak). Asi polovina melanomu a možná i více se vyvíjí de novo, tedy v místě, kde dříve nebyla Mateřská skvrna. Melanom se vyskytuje velmi zřídka před pubertou, takže kontrola mateřských znamének je nejlepší začít po tomto období asi od 15 do 16 let. Rakovina kůže se může vyvinout kdekoli na kůži (takže dermatolog nebo onkologický lékař) by měl vyšetřit celou pokožku pacienta.

melanom-pro-zacatecniky1

Jakmile se zjistí podezření na melanom kůže, lékař rozhodne o odstranění léze, které v tomto případě nazýváme biopsií řezu. Odstranění léze se provádí v lokální anestezii, nejčastěji v kanceláři lékaře. Odstraněná tkáň se pak přenáší na mikroskopické vyšetření, které posoudí takzvanou fázi melanomu a zda je léze zcela odstraněna (tedy radikálně, to znamená, že v kůži nezůstávají nádorové buňky). Další léčba závisí na výsledku mikroskopického vyšetření provedeného patologem (tzv. mikroskopem). histopatologická studie) a vyžaduje úzkou spolupráci pacienta s lékařem. Lékař provede stanovení melanomu a na tomto základě navrhne vhodnou léčbu.

Inscenace bere v úvahu tloušťku melanomu, hodnocení toho, jak hluboce melanom pronikly do kůže, bylo, zda se na jeho povrchu vřed, se rozšířily, zda rakovinné buňky přes lymfatické cévy do okolních lymfatických uzlin, nebo prostřednictvím krevních cév do vzdálených orgánů. Pro to v závislosti na výsledku mikroskopické vyšetření lékař kromě důkladné vyšetření pacienta a jeho kůže se může objednat další vyšetření: základní vyšetření krve, pořídil rentgenové snímky hrudníku a ULTRAZVUK břicha a regionálních lymfatických uzlin.

Fáze rakoviny je založena na specializovaných mezinárodních pokynech a umožňuje kvalifikaci nádoru v následujících fázích:

  • Stupeň 0-takzvaný preinvazivní nádor, to znamená, že se nachází výhradně v horní vrstvě kůže
  • Stupeň 1-nádor je tenká, tj. má tloušťku menší než 1 mm a na jeho povrchu může být ulcerace nebo má tloušťku od 1 do 2 mm a na jeho povrchu není prodlev, a rakovinné buňky se rozšířily do lymfatických uzlin
  • Stupeň 2-nádor má tloušťku od 1 do 2 mm a na jeho povrchu jsou ulcerace nebo má tloušťku více než 2 mm, a rakovinné buňky se rozšířily do lymfatických uzlin
  • Stupeň 3-rakovinové buňky se rozšířily do okolních tkání, včetně alespoň jedné lymfatické uzliny nebo kůže nebo podkožní tkáně v oblasti primárního melanomu, ale ne do lymfatických uzlin
  • Stupeň 4-buňky melanomu se rozšířily do lymfatických uzlin nebo skvrny na kůži, se nachází daleko od primárního melanomu, nebo na orgány, odlehlé, např. plíce, játra, mozek.

Další léčba závisí na fázi. Včasné diagnostikované onemocnění obvykle vyžaduje pouze odstranění primární léze. Na základě výsledků mikroskopické studie vzdálené změny chirurg rozhodne, zda je druhá operace, která může zahrnovat odstranění jizevnaté tkáně po prvním ošetření, a je možné provedení tzv. biopsie hlídací, v odstranění lymfatických uzlin, který se nachází nejblíže k původního melanomu.

melanom-pro-zacatecniky

Další léčba závisí na výsledku mikroskopického vyšetření po druhé operaci. Léčba může být dokončena na tomto místě, nebo pokud existují indikace, spojené s přítomností nádorových buněk ve vzdáleném uzlu během druhé operace, může lékař navrhnout odstranění lymfatických uzlin z oblasti dříve vzdáleného uzlu.