Melanom je nebezpečná rakovina

Melanom je jedním z desítek zhoubných kožních nádorů, ale také jedním z nejagresivnějších. Údaje z Národního registru rakoviny ukazují, že melanom je stále častější u mladých lidí ve věku 24-40 let a zejména u žen. Ročně se v Polsku dozví 3000 pacientů, že má melanom. Všimli jste si pigmentových změn (tzv. krtků)? Nyní je čas zkontrolovat změny kůže u dermatologa.

Základní informace o melanomu

  • Melanom nejčastěji onemocní mladí lidé, zejména s lehkou kůží a vlasy.
  • Chcete-li rozpoznat melanom, stojí za to podívat se na změny na kůži, které se řídí principem ABCDE.
  • Výzkum mateřského znaménka se nejlépe provádí na podzim, aby se zkontrolovaly současné a nové změny.
  • Melanom je maligní nádor, který metastázuje, takže je důležité včasné odhalení.

Melanom je maligní nádor, který nejčastěji postihuje kůži, ale může se také objevit v sliznici úst a nosu, stejně jako na nehty a oční bulvy. Tento nádor pochází z melanocytů, což jsou pigmentové kožní buňky produkující pigment-melanin. Díky tomuto barvivu se pokožka ztmavne při kontaktu s ultrafialovým zářením, jako je slunce nebo lampy používané v soláriích.

Diagnóza-ABCDE melanom

Melanom, který se zpočátku objevuje na povrchu pokožky, se časem rozrůstá do hloubky více než 1 mm.tímto způsobem postupně překračuje dermis do krevních cév. Pak přes ně ve velmi krátké době (až tři měsíce) dosáhne celého organismu.

Charakteristický melanom je agresivní růst a možnost vzniku časných a četných metastáz, které jsou velmi obtížné léčit farmakologicky. Právě metastatický melanom je nejsmrtelnější formou onemocnění. K tomu dochází, když se nádor rozšiřuje mimo povrch kůže do jiných orgánů, jako jsou lymfatické uzliny, plíce, mozek a další oblasti těla. Mezitím odstranění lokálního melanomu, kdy onemocnění ještě není v těle běžné, umožňuje vyléčit až 97 procent. nemocných. Proto je nesmírně důležité jeho rychlé a správné rozpoznání.

Diagnóza-ABCDE melanom

Melanom je jedním z nejjednodušších k diagnostice rakoviny, protože se vyvíjí na povrchu kůže, nejčastěji na exponovaných částech těla. Může se tvořit na dříve nezměněné kůži nebo v rámci již existujících krtků.

Pravidelné a pečlivé sledování vlastní pokožky umožňuje odhalit nádor v rané fázi. Jakákoli mateřská znaménka, výrůstek nebo mateřská znaménka, která způsobuje úzkost nebo se mění v průběhu času, by měla být testována co nejdříve. Doporučuje se co nejdříve vyšetřit porážku dermatologem nebo onkologem a v případě jakýchkoli pochybností ji odstranit. Výzkumný balíček, který zahrnuje dermatoskopii a konzultaci s dermatologem, lze zakoupit na trhu s Medonetem.

Včasná diagnóza melanomu může být provedena nezávisle pomocí kritérií ABCDE melanomu:

  • A-asymetrie, jako je krtek, “vylévá” na jednu stranu;
  • B-okraje jsou nepravidelné, nerovnoměrné, roztrhané, mají zesílení;
  • C-červená nebo černá a skvrnitá barva;
  • D – velké rozměry, velikost změny výše 0,5 cm;
  • E-evoluce, tedy progresivní změny, ke kterým dochází v mateřském znaménku.

Příznaky, jako je svědění, krvácení a praskání krtků, jsou alarmem a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Objednejte si schůzku s terapeutem, od kterého obdržíte pokyny k diagnostickému vyšetření.

diagnoza-abcde-melanom

Vyšetření krtků prováděné u specialisty je rychlé, bezbolestné a neinvazivní. Lékař pečlivě zkoumá pokožku celého těla, včetně pokožky hlavy, nohou, kůže mezi prsty a anální a genitální oblasti. Používá k tomu jako pracovní kapaliny – zařízení, které umožňuje na 10-, 12-krát zvyšuje a další osvětlení pozorovaných pozemku, díky čemuž se projeví hluboká struktura, funkce, která umožňuje identifikovat nestandardní změny.