Jak mohu mluvit se svým teenagerem o alkoholu, cigaretách a drogách?

0
Rate this post

Doménou mládeže je nedostatek odpovědnosti. Mozek teenagera není (protože nemůže být!) tak zralý jako mozek dospělého. Bohužel mladí lidé zatím nedokážou racionálně vyhodnotit důsledky svých činů. Změny ve zrání mozku, které vědci zkoumali, se týkají zejména prefrontálního kortexu a právě ona řídí naše myšlenkové procesy. Právě tato část mozku mírní naše nutkání, právě díky ní má zdravý rozum přednost před emocemi. Protože prefrontální kůra dospívajících není plně vyvinuta, je jejich chování často impulzivní a nekontrolovatelné. Proto mladí lidé tak často flirtují s rizikem, vyhledávají dobrodružství, intenzivní emoce a jsou nadšení z porušování právních a společenských norem. Proto mimo jiné sahají po prvních stimulantech, které umocní očekávané silné emoce nebo jim umožní se na chvíli uklidnit a zklidnit.

Druhým důvodem je samozřejmě tlak ze strany vrstevnické skupiny nebo společenský zvyk

Stojí za to zopakovat, že vaše dospívající s největší pravděpodobností tyto látky vyzkouší. Stanovte si jasné hranice. Pokud mladý člověk užívá stimulanty, nemá cenu předstírat, že nic nevíte a nevidíte. V první řadě byste měli pochopit, že jde o přirozený jev (aniž byste vynášeli nějaké soudy, homepage zda je to dobré nebo špatné), přijmout, že je to velmi pravděpodobné, a v klidu se zamyslet nad správným rodičovským postojem.

  • Musíte reagovat – zvláště když začnete mít podezření na závislost.
  • Pak byste se měli co nejdříve poradit s odborníky, např. s pedagogem nebo psychologem pracujícím ve školní nebo obvodní klinice, a pokud je situace vážná, s terapeutem nebo lékařem.
  • Pokud chcete anonymně požádat o radu a nejprve si o tom s někým promluvit, využijte bezplatné linky pomoci.

Jaké drogy nejčastěji užívají mladiství?

V současnosti jsou nejrozšířenější tzv e-cigarety. Představují mnoho výchovných potíží, protože je obtížnější je odhalit než tradiční tabákové výrobky. Nezanechávají tak intenzivní vůni, je možné je spálit v uzavřených místnostech, protože uvolněný oblak kouře po krátké chvíli téměř zmizí a ve vzduchu většinou zůstane slabá, často ovocná vůně.

E-cigarety jsou inzerovány (silnou lobby tabákového průmyslu) jako bezpečnější alternativa k tradičním cigaretám. Jelikož jsou tato zařízení novým fenoménem, ​​jejich účinky na zdraví nejsou dosud dostatečně prozkoumány. Názory odborníků na jejich škodlivost se různí, ale e-cigarety nepochybně nejsou ničím jiným než jinou formou podávání nikotinu, tedy velmi známou, vysoce návykovou psychoaktivní látkou, jejíž škodlivý vliv na lidské zdraví je již dávno prokázán. Mělo by se tedy jasně říci, že jak tradiční, tak elektrické cigarety jsou za prvé nezdravé a za druhé – to je vždy argument – ​​drahé.

Dalším stimulantem velmi často používaným mladými lidmi je alkohol, běžně přítomný v naší kultuře a polské společnosti. Jde tedy o velmi obtížnou problematiku. Rád bych zdůraznil, že zatímco výše diskutované tabákové výrobky jsou rozhodně nezdravé a jejich užívání bude mít na zdraví více či méně vzdálené důsledky, alkohol – což by mělo být jasně řečeno – pro mladý organismus je smrtelný od samého počátku konzumace.