Kolik času věnovat fyzické aktivitě

Rate this post

WHO doporučuje, aby senioři usilovali o dosažení stejných cílů jako dospělí, tedy minimálně 150 minut mírné fyzické aktivity týdně. To znamená přibližně 30 minut fyzické aktivity denně po dobu 5 dnů. Případně můžete vykonávat minimálně 75 minut intenzivní aktivity, tedy 25 minut po 3 dny v týdnu.

Mírné a intenzivní úsilí, nebo co?

U středně náročných aktivit můžete chodit rychlejším tempem, jezdit na kole, uklízet, zahradničit nebo jít na procházku se psem.

Naproti tomu aktivity s vysokou intenzitou jsou všechny sporty, které zrychlují vaši tepovou frekvenci a dýchání, jako je Nordic Walking, jogging, rychlejší jízda na kole, plavání nebo jiná cvičení v bazénu.

V případě seniorů je třeba pamatovat především na cviky, které posílí svaly a zlepší kondici.

Pokud jste starší člověk a máte obavy z fyzické aktivity nebo chcete zjistit, jaké cviky můžete bezpečně provozovat, obraťte homepage se na fyzioterapeuta, který vám po konzultaci vytvoří tréninkový plán na míru vašim schopnostem.

Konzultace a posouzení možností fyzioterapeutem je zvláště důležité u lidí s chronickými onemocněními, např. kardiovaskulárními chorobami, úrazy nebo jinými neduhy, které mohou ovlivnit výkon.

Bezpečná fyzická aktivita a cvičení pro seniory

Pokud své dobrodružství začínáte fyzickou aktivitou, je třeba mít na paměti několik důležitých věcí. Pokud trénujete doma, dbejte na to, aby místnost, kde trénujete, byla větraná a aby byla příjemná teplota.

Pokud plánujete náročnější aktivitu, jako je jízda na kole nebo nordic walking, vezměte si s sebou láhev s vodou. Někteří starší lidé mají snížený pocit žízně, proto dbejte na pravidelný pitný režim, zejména v teplých dnech.

Pokud se při cvičení cítíte velmi unavení nebo se vám točí hlava, posaďte se, odpočiňte si a několikrát se jemně nadechněte.

Doporučení pro pohybovou aktivitu pro seniory:

  • Nordic walking, tedy chůze s hůlkami, je skvělým sportem pro lidi všech věkových kategorií, ale obzvlášť touží po něm senioři. Zapojuje celé tělo při zachování stability.
  • Cvičení v bazénu, plavání a aqua aerobik, stejně jako nordic walking, zapojují mnoho svalů, navíc cvičení v bazénu je nenáročná na zranění. Sluší se připomenout, že koupaliště často nabízejí seniorům vstupenky za výhodné ceny.
  • Venkovní posilovny jsou bezplatný způsob, jak používat stroje, jako je kolo nebo stepper, a umožňují vám cvičit venku.
  • Cvičení na doma, pokud hledáte bezpečnou sestavu cvičení pro seniory, využijte nabídky připravené v rámci preventivního programu Aktivní senior Národní komorou fyzioterapeutů. Jedná se o sestavu cvičení připravenou skupinou fyzioterapeutů pro starší lidi, kteří své dobrodružství s fyzickou aktivitou teprve začínají. Plánuje se provádět doma, ale některá cvičení lze provádět i v parku nebo na zahradě.

Klikněte zde, pokud hledáte fyzioterapeuta, který vám připraví cvičení na míru vašim schopnostem.