Nebezpečný protivník

0
Rate this post

Melanom je považován za nejnebezpečnější rakovinu kůže. Metastázuje v rané fázi, rychle se vyvíjí a je obtížné ji léčit. Obvykle se objevuje na kůži obklopené pigmentovanými lézemi, ale jsou známa i jiná místa. Může se vyvíjet v oční bulvě, ústech, jícnu nebo hrtanu.

Typicky se jedná o poměrně velkou lézi, přesahující 5 milimetrů, s nepravidelnými okraji a povrchy. Melanom se vyznačuje mnoha barvami. Může to být tmavě hnědá, růžově červená, šedá a černá. Stává se, že je bezbarvý.- Měli bychom se obávat zubatého tvaru, připomínajícího míchaná vajíčka, vzhledu červeného okraje a rychlého zvětšení léze – říká Dr. Bogusław Wach, dermatolog.

Existují dvě skupiny pacientů, kteří jsou zvláště vystaveni riziku rozvoje onemocnění. – První skupina zahrnuje ty, kteří měli v rodině případy melanomu – vysvětluje dermatolog.Ohroženi jsou také lidé se světlou pletí a náchylní ke krtkům. Ohrožení jsou také ti, kteří se nadměrně opalují v soláriu a na slunci.

Úpal také přispívá ke vzniku rakoviny, a to i od dětství. Podle lékařů stačí jít do solária jednou, aby se zvýšilo riziko melanomu o 20%.- Pokud se budeme opalovat na slunci, používejte krémy s vysokým faktorem 50 až 100, každé 4 hodiny – doporučuje Dr. Wach.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno