Jak se melanom vyvíjí? Expresním tempem

0
Rate this post

Jak vzniká melanom? Američtí vědci dokázali, že se rychle rozvíjí. Díky 3D rekonstrukci mohli tento proces sledovat v reálném čase.

Rychlé buňky
Výzkum rakovinových buněk provedli vědci z University of Iowa pod vedením prof. David Solla. Analýza a závěry byly publikovány ve vědeckém časopise „PLOS ONE“. Zjistili, že jediná buňka melanomu urazí vzdálenost rovnající se trojnásobku jejího průměru. Je také velmi rychlá. K propojení s dalšími buňkami stačí 4 hodiny. Během 72 hodin může 24 buněk fúzovat dohromady a připojit se k centrálnímu nádoru. „Jsou jako blesk, v kalhotách mají mravence,“ řekl profesor David Soll z University of Iowa.

Vědci prokázali, že melanomové buňky jsou mnohem rychlejší než rakovina prsu, která trvá 100 hodin, než se nádor dostane. Ačkoli se oba druhy rakoviny šíří podobně, jsou poháněny podobnými mechanismy. Soll již dříve studoval proces tvorby nádoru prsu. To mu umožnilo porovnat jeho předchozí nálezy s aktuální analýzou melanomu. Vědec zjistil, že rakovina prsu je způsobena expanzí mostů mezi buňkami. Buňky melanomu se tvoří stejným způsobem. Melanocyty, tj. Zdravé pigmentové buňky, pod vlivem např. vnější faktory se mohou změnit na rakovinové.

Každý centimetr těla záleží
V Polsku jich je přibližně 3 tisíce. nové případy melanomu. Lékaři také pozorují o 20 procent více úmrtnost ve srovnání se zeměmi EU. – Průměrné přežití od diagnózy je 3–5 let – říká Dr. Bogusław Wach, dermatolog. – Čím dříve lékař detekuje a odstraní rakovinu, tím větší je šance na přežití. Zdůrazňuje, že neléčený melanom se rychle rozvíjí. A dodává: – Proto je prevence tak důležitá. Prevence a pozorování těla jsou jediné metody, jak se vyhnout rakovině.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno