Melanom nebo neškodná změna – jak rozlišovat?

0
Rate this post

Jak uvádí národní registr rakoviny, v roce 2010 byl výskyt kožního melanomu v Polsku téměř dvakrát nižší než průměr EU. To se může zdát jako dobrá zpráva. Jak se však ukázalo, úmrtnost na toto onemocnění se za poslední tři desetiletí zvýšila až o 20%. Odkud to pochází? Mimo jiné příliš malé povědomí veřejnosti a příliš pozdní detekce melanomové choroby.

Co je melanom?
Na veřejnosti se často říká, že melanom je rakovina kůže. Zde by měly být pojmy rakoviny a novotvaru postaveny vedle sebe. V prvním případě se rakovinné buňky objevují v epiteliální tkáni. Melanom tedy není rakovina, protože se tvoří v neepiteliální tkáni.

Proto je označován jako maligní nádor. Jak naznačují definice, maligní melanom vzniká z melanocytů, tj. Pigmentových buněk, které se nacházejí v bazální vrstvě epidermis, ale také v oční vaskulární membráně, vnitřním uchu a mozkových blanách.Podle Národního registru rakoviny je maligní melanom „„ s nejvyšší frekvencí mezi bělochy, zvláště vystavenými slunečnímu záření “.

Příznaky melanomu
Zjistit melanom někým jiným než lékařem nebo dermatologem může být extrémně obtížné. Je třeba si uvědomit, že ne každý krtek je melanom, ale rakovina se může objevit ve formě krtka. Proto byste měli reagovat na fyzické příznaky melanomu. Co by mělo být alarmující? Za prvé, zarudnutí, které se vyvíjí kolem krtka nebo jiné pigmentované léze. Kromě zarudnutí se může také objevit otok kůže.

Příznakem neoplastických změn je také změna velikosti nebo tvaru krtka – výrazně roste a svým tvarem připomíná květák. Kromě toho dochází také ke změně barvy. V extrémních případech dochází také ke krvácení a dokonce k tvorbě vředů.

Bolí melanom? Jedním z příznaků rakoviny může být brnění kolem pigmentované léze, svědění, ale také docela intenzivní bolest. Vzhledem k tomu, že se melanom může vyvinout kolem krtků, jsou některé z nich profylakticky odstraněny. Mělo by se však pamatovat na to, že tyto příznaky se objevují také na „čistých“ částech pokožky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno